Ubezpieczenia

Wymiana licznika aucie-kiedy to można zrobić legalnie?

Czasami aby sprzedać samochód i dobrze na tym zarobić ludzie cofają licznik w swoim pojeździe. Niestety jest, to nielegalne i może doprowadzić do pozbawienia wolności w ciągu kilku miesięcy, a nawet pięciu lat.. Czasami także w naszym aucie może się zepsuć licznik i trzeba będzie go wymienić na nowy, w pełni sprawny.

Jak legalnie cofnąć licznik?

Wymiana drogomierza jest konieczna, gdy nie odmierza on przebiegu pojazdu lub części związane z nim są zepsute, jeśli wymieniamy wskaźniki z amerykańskich na europejskie. 

Wymieniony licznik nie musi być nowy, może być także używany, jednak musi być w pełni sprawny i dedykowany do właściwego typu pojazdu. 

Legalizacje trzeba załatwić na stacji diagnostycznej pojazdów. Mamy na to termin czternastu dni od wymiany licznika. Przed dokonaniem pomiaru na stacji kontroli pojazdów należy złożyć oświadczenie, w którym trzeba zawrzeć: imię i nazwisko właściciela pojazdu, numer PESEL, adres zamieszkania, dane identyfikujące pojazd, datę i przyczynę wymiany licznika samochodowego, oznaczenie miejsca, w którym złożone zostało oświadczenie oraz dokładnej daty, klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, czytelny podpis wraz z datą.

Odczyt licznika kosztuje 51 zł. Diagnosta po sprawdzeniu licznika zgłasza wynik odczytu do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu kupujący będą mogli sprawdzić czy w danym pojeździe dokonano wymiany licznika.

Wymiana licznika a oszustwo

Wymiana licznika w celu zaniżenia przebiegu pojazdu jest nielegalna. Przestępstwem jest także zgłoszenie wymiany licznika bez powodu lub bez jego fizycznej wymiany. Diagnosta nie ma obowiązku sprawdzić czy licznik był wymieniany lub kwalifikował się do niej. 

Dzięki nowym przepisom zawartych w 2020 roku wszystko miało się zmienić, a co w praktyce okazało się złudne. Nie idzie znaleźć i ukarać osoby, która nielegalnie podjęła się cofnięciu licznika.

Warto jednak sprawdzić przed zakupem środka transportu numer VIN i przekonać się jaka jest prawdziwa historia pojazdu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *