polisaoc24.pl - porównywarka ubezpieczeń OC/AC.
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    OK

Wyliczenie składki zajmie ci tylko 5 minut!

Oblicz moje OC/AC teraz
tanie oc warszawa

Kara za cofanie licznika? Co grozi?

date_range 26:09:2018 label_outline Porady

kara-za-cofanie-licznika-co-grozi

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie, przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiany te zostały przyjęte 18 września 2018 roku i mają zakończyć z rozpowszechnioną praktyką cofania liczników.

Cofanie licznika? Jakie kary?

Według szacunków Związku Dilerów Samochodowych nawet 80 procent aut sprowadzonych do Polski mają odkręcone liczniki. Na wewnętrznym rynku Polski też sytuacja nie jest lepsza. Do tej pory proceder ten był prowadzony praktycznie bezkarnie, na czym zyskiwali nieuczciwi handlarze. Oczywiście tracili na tym nabywcy aut, nawet nieświadomi tego, co kupują.

Teraz powinno to się zmienić. Przyjęty projekt zmian Prawa o ruchu drogowym przewiduje kare za każde odkręcanie licznika od 3 miesięcy do 5 lat. Kara grozi zarówno zlecającemu oszustwo, jak i wykonawcy. Ustawa po nowelizacji dopuszczać będzie wymianę licznika w wyjątkowych sytuacjach. W przypadku awarii możemy wymienić licznik, ale na nas ciążyć będzie obowiązek zgłoszenia tego faktu na stacji kontroli pojazdów. Jeżeli tego nie zrobi – właścicielowi samochodu grozić będzie grzywna do 3 tysięcy złotych.

Oprócz kar za cofanie licznika nowelizacja wprowadza jeszcze szereg zmian. O ile teraz dane stanu licznika, odczytane pod czas okresowego przeglądu technicznego są przekazywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, o tyle po wejściu zmian w życie dane te będą przekazywane na bieżąco pod czas odczytania przez diagnostę. Oprócz tego dane licznika będą odczytywane pod czas każdej kontroli policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Inspekcji Transportu Drogowego i przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Czy możemy sprawdzić dane o przebiegu pojazdu?

Praktyka cofania liczników jest tak rozpowszechniona, bo przebieg jest jednym z czynników, który zdradza prawdziwy stan pojazdu. Kupując samochód z odkręconym licznikiem, płacimy za samochód zdecydowanie większe pieniądze. Kupując używane auto, nigdy nie możemy być pewni co do stanu samochodu. To samo z przebiegiem. W 2014 roku jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bezpłatną online usługę Historia Pojazdu. W generowanym raporcie możemy znaleźć informacje o danych technicznych, liczbie miejsc, wersje nadwozia, numer VIN oraz dane przebiegu odczytane pod czas ostatniego przeglądu.

Polecamy również:

Jakie bonusy możesz dostać w ubezpieczeniach.

Zielona Karta – co to jest?

Kupiłeś używany samochód? Co z ubezpieczeniem OC?