polisaoc24.pl - porównywarka ubezpieczeń OC/AC.
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    OK

Wyliczenie składki zajmie ci tylko 5 minut!

Oblicz moje OC/AC teraz
tanie oc warszawa

Co to jest ciągłość ubezpieczenia OC i dlaczego jest ważna?

date_range 24:08:2018 label_outline Stawki OC Porady

co-to-jest-ciaglosc-ubezpieczenia-oc-i-dlaczego-jest-wazna

O karach za brak ubezpieczenia OC pisaliśmy wcześniej. Oprócz tego kary finansowe przewidziane za brak ciągłości ubezpieczenia OC. Wysokość kary rośnie z każdym dniem, w którym samochód nie był ubezpieczony.

Ciągłość ubezpieczenia OC – co to jest?

Pod ciągłością ubezpieczenia oznacza, że w ubezpieczeniu pojazdu nie występują przerwy między zawartymi polisami. Jest to bardzo ważne, bo kary za przerwy w ubezpieczeniu mogą być liczone w tysiącach złotych. W niektórych przypadkach ubezpieczenie przedłuża się automatycznie.

Kiedy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie?

Przepisy gwarantują automatyczne przedłużenie obowiązkowego ubezpieczenia OC w przypadku gdy samochód zostaje u tego samego właściciela. Więc jeżeli polisa OC nie zostanie wypowiedzona w terminie, przedłuży się ona o kolejny rok.

Kiedy polisa nie odnowi się automatycznie?

Gdy kupujemy używany samochód, wraz z prawem własności przechodzi na nas polisa OC. Zapewni ona nam ochronę do końca terminu, na jaki została zawarta, jednak nie zostanie automatycznie przedłużona na kolejny okres. Więc w tym przypadku musimy dopilnować terminu i zawrzeć umowę OC na kolejny rok. Tak samo musimy pilnować terminów ubezpieczenia w przypadku zakupu OC krótkoterminowego. W tym przypadku polisa również nie zostanie przedłużona automatycznie.

Przerwa w ubezpieczeniu – jakie konsekwencje?

Brak ciągłości w ubezpieczeniu OC może wykryć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli tak się stanie, UFG Nałoży wysokie kary. Wysokość kary zależeć będzie od czasu, przez który pojazd nie był ubezpieczony, od tego, jaki to pojazd – samochód osobowy, ciężarowy czy motocykl.

W 2018 roku za przerwę w ubezpieczeniu ponad 14 dni zapłacimy nawet 6300 złotych. Za brak OC przez okres do 3 dni zapłacimy 840 złotych.

Czytaj również:

Zielona Karta – co to jest?

Czy można sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu?

Kupiłeś używany samochód? Co z ubezpieczeniem OC?